Kosova U17 mposht bindshëm Malin e Zi dhe siguron pozitën e pestë në kualifikueset e Evropianit

FVK
0 0
Read Time1 Minute, 47 Second

Dita e fundit e kualifikimeve për Kampionatin Evropian U17 në volejboll, e vuri Kombetaren e Kosovës, përballë Malit të Zi.

Ndeshja e vlefshme për vendin e pestë, solli duel interesant të dy vendeve fqinje.

Takimin me Malin e Zi e përcolli nga afër ambasadori i Kosovës në Ankara, shkëlqësia e tij Agron Vrenezi, i cili para fillimit të ndeshjes e takoi stafin e Kombëtares dhe vajzat duke i përgëzuar për paraqitjen dhe rezultatin e arritur.

Kosova e nisi shumë mirë ndeshjen duke patur epërsi të vazhdueshme e cila herë pas here shkoi deri në 8 pikë.

Këtë shkëputje e ruajti Kosova edhe në fragmentet e fundit të setit të parë, pas epërsisë 19:11.

Seti i parë mbyllet me fitoren e Kosovës 25:13.

Periudhën e dytë, Kosova e nis me disavantazh 3:0 por rikthehet duke barazuar fillimisht në 5:5.

Mali i Zi bën përpjekje për të mos e lejuar shkëputjen e Kosovës, duke e përmirësuar shërbimin dhe bllokun në mbrojtje.

Shifrat e barabarta mbetën në 11:11.

Malazezet shkëputen në 11:14 pas nje serie të mirë, në përpjekje për te përmbysur rezultatin në sete.

Kosova arrin prapë të barazojë në 15:15, e pas një kundër aksioni, arrijnë përmes Megi Bislimit, ta marrin pikën e avantazhit të parë në setin e dytë.

Rezultati vazhdon të jetë i barabartë, 18:18 por Kosova tregon karakter duke u shkëputur në momentet vendimtare 21:18.

“Dardanet” e fitojnë edhe setin e dytë, këtë herë me shifrat 25:23.

Në setin e tretë, skuadrat e mbajtën balancin në shifra, vetëm në hapje, kur pastaj vjen një shkëputje e Kosovës prej 13:7.

Mali i Zi hyn në një seri të mirë prej 5:0 duke e rrezikuar epërsinë e “Dardaneve”, kur afrohet ne 13:12.

Prapë një seri e mirë e malazezeve, i mban ato në lojë, duke e ruajtur dallimin e ngushtë në rezultat.

Megjithatë Kosova tregon vendosmëri dhe e fiton setin e tretë 25:21, duke e mbyllur ndeshjen 3:0.

Me këtë fitore, të treten në këtë garë, i mbyll CEV kualifikimet evropiane në pozitën e pestë, duke lënë prapa Moldavinë dhe Malin e Zi.

May be an image of 8 people, people playing voleyball and indoor

May be an image of 15 people, people playing voleyball and indoor

May be an image of 12 people, people standing, people playing sports and indoor

May be an image of 10 people, people playing sports and indoor

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Next Post

HISTORIKE: KOSOVA KUALIFIKOHET PËR RAUNDIN E DYTË

Vashat e Kombëtares U17 në volejboll, pas tri fitoreve rradhazi të arritura në CEV Kualifikimet e Kampionatit Evropian U17, ka arritur të zë pozitën e pestë, e cila e dërgon tutje në raundin e dytë kualifikues. Nga 7 shtete pjesëmarrëse, në raundin e dytë kualifikohen Turqia, Bullgaria, Rumania, Greqia e […]