U mbajt seminari anti-doping, të gjithë njëzëri të bashkuar kundër kësaj dukurie

FVK
0 0
Read Time45 Second

Nën ligjërimin e Dr. Bernard Tahirbegolli – koordinator në agjensionin anti-doping, KosAda – u zhvillua seminari (në Zoom) që pati theks të veçantë edukimin kundër dukurisë së dopingut. Në këtë seminar morën pjesë rreth 20 përfaqësues të klubeve të volejbollit nga Superliga, Ligave të Para dhe Kategorive të Reja. U diskutua rreth rolit të KosAda në luftimin e dukurisë së dopingut në sportin kosovar, si dhe u njoftua rreth substancave dhe metodave të ndaluara nga WADA për vitin 2022. Procedurat e testimit për kontrollë të dopingut ishte gjithashtu një temë tjetër e shtjelluar, derisa të pranishmit njëzëri treguan gatishmëri që t’i bashkohen luftës kundër dopingut.

Temat e shtjelluara në seminarin e sotëm 13.12.2021:

⚫ Kush është WADA dhe çka janë politikat anti-doping?
⚫ Kush është KosAda dhe për çka është përgjegjëse?
⚫ Lista e substancave dhe metodave të ndaluara nga WADA për vitin 2022
⚫ Procedurat e testimit për kontrollë të dopingut

 

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Next Post

Seminari për trajnerë të volejbollit nën ligjërimin e Bujar Dervishajt

Të marten, 21.12.2021, do të mbahet seminari për trajnerë të volejbollit në Fakultetin e Edukimit Fizik dhe Sporteve me fillim nga ora 18:00. Nën drejtimin e trajnerit të mirënjohur, i cili jeton dhe vepron në Zvicër, Bujar Dervishaj (anëtar i Komisionit Profesional), ky seminar ka për qëllim shkëmbimin e përvojave […]