KOSOVA PËRBALLË RUMANISË


Kombëtarja e Kosovës, po vazhdon aventurën e vet të parë në kualifikimet për kampionatin botëror të Volejbollit, I cili në vitin 2018 do të mbahet në Tokio të Japonisë.
Kombëtarja jonë, pas tri ndeshjeve të para të humbura, sot do të ndeshet me Rumaninë.
Skuadra ballkanike, nga tri ndeshje vetëm 1 e ka fituar dhe në duel me Kosovën, do të përpiqet poashtu t’I rikthehet fitoreve.
Ndërkohë, ballafaqimi me Rumaninë, do të jetë një tjetër sfidë e vështirë e Kosovës.
Ky do të jetë takimi I parafundit në këtë kampanjë të kualifikimeve, nga e cila Kosova ka nxjerrë mësime, derisa për volejbollistet e kombëtares sonë, ka qenë një përvojë e re, e pashijuar më herët.
Debutimin e tij në këtë garë e pati edhe shtabi teknik, I drejtuar nga Lorik Ilazi me ndihmën e Valon Zymberit dhe Ylli Kadriut.
Edhepse të tre trajnerët, kanë patur më herët përvoja evropiane me klubit respective në CEV Ligën e Kampionëve dhe CEV Challenge Cup, niveli i kombëtares, solli emocion të vecantë në tri ballafaqimet e para.
Ndeshja Kosovë – Rumani, do të zhvillohet në orën 19:00 sipas kohës sonë.

Rezultatet e ligave:

SUPERLIGA - Meshkujt

Nr.Ekipi N.P.
1.Luboteni 1442
2.Peja 1430
3.Prishtina Volley 1428
4.Drenica-R&Rukolli 1425
5.Theranda 1417
6.Vushtrria 1416
7.As Vushtria 148
8.Prishtina 142

KOLEGJI UNIVERSI SUPERLIGA - Femrat

Nr.Ekipi N.P.
1.Drita 1437
2.Skenderaj 1436
3.Kastrioti 1432
4.Prishtina Volley 1427
5.Ferizaj 1410
6.Gryka 149
7.Drenasi 149
8.Prishtina 148

Liga e I-rė - Femrat

Nr.Ekipi N.P.
1.Vushtrria 924
2.Trepça 922
3.Ulpiana 1017
4.Akad. Drita 915
5.F. Kosova 1014
6.Dukagjini 97
7.Prishtina J 100

Liga e I-rė - Meshkujt

Grupi Lindje:

Nr.Ekipi N.P.
1.Ulpiana 718
2.Shpella 615
3.Ferizaj 610
4.Arberia 75
5.Kacaniku 73

Grupi Perendim:

Nr.Ekipi N.P.
1.Malisheva 616
2.Vėllaznimi 614
3.Drenasi 65
4.Gjimnazisti 52