KV TREPÇA SIGURON SUPERLIGËN TE FEMRATKV Trepça, ka arritur për herë të parë të shijojë Superligën e Kosovës në volejboll.
Skuadra Mitrovicase, në ndeshje ne fundit, e siguroi inkuadrimin në Superligë.
Ballafaqimi me KV Vushtrria, e cila deri në ndeshjen e fundit e kryesonte Ligën e Parë, ishte i një rëndësie të veçantë për të dyja palët.
Pas rezultatit 2-1 në sete, derisa luhej seti i katërt, KV Vushtrria te shifrat 24:18, vendos ta tërheq ekipin nga parketi, dhe me vendim të komesarit, takimin e fitoi KV Trepça në tavolinë, me shifrat zyrtare 3:0.
Kjo i dha mundësinë KV Trepça të sigurojë inkuadrimin direkt në Kolegji Universi Superligën e femrave, për edicionin 2017/18.
Derisa KV Vushtrria, mundësinë e dytë për inkuadrim në Superligë, do ta ketë përmes barazhit me KV Drenasin.

Rezultatet e ligave:

SUPERLIGA - Meshkujt

Nr.Ekipi N.P.
1.Luboteni 1442
2.Peja 1430
3.Prishtina Volley 1428
4.Drenica-R&Rukolli 1425
5.Theranda 1417
6.Vushtrria 1416
7.As Vushtria 148
8.Prishtina 142

KOLEGJI UNIVERSI SUPERLIGA - Femrat

Nr.Ekipi N.P.
1.Drita 1437
2.Skenderaj 1436
3.Kastrioti 1432
4.Prishtina Volley 1427
5.Ferizaj 1410
6.Gryka 149
7.Drenasi 149
8.Prishtina 148

Liga e I-rė - Femrat

Nr.Ekipi N.P.
1.Vushtrria 924
2.Trepça 922
3.Ulpiana 1017
4.Akad. Drita 915
5.F. Kosova 1014
6.Dukagjini 97
7.Prishtina J 100

Liga e I-rė - Meshkujt

Grupi Lindje:

Nr.Ekipi N.P.
1.Ulpiana 718
2.Shpella 615
3.Ferizaj 610
4.Arberia 75
5.Kacaniku 73

Grupi Perendim:

Nr.Ekipi N.P.
1.Malisheva 616
2.Vėllaznimi 614
3.Drenasi 65
4.Gjimnazisti 52